sreda, 23. maj 2012

KRAS IN BRKINI (KERNEL 2003)

Kras ni prepoznaven samo po svoji značilni pokrajini s podzemnimi jamami, temveč tudi po slikoviti arhitekturi, ki jo dopolnjuje likovna umetnost. (rdeča)

Med obema svetovnima vojnama in tudi pozneje je na Krasu in Primorskem deloval in bogatil okolje slikar Tone Kralj. (oranžna)

Skorajda ni večjega primorskega kraja od Trente do Ilirske Bistrice, ki ne bi premogel njegovega slikarskega spomenika.(rumena)

Njegova dela so še prav posebno skoncentrirana na kraško-brkinskem območju. (zelena)

Morda sta temu botrovala prisotnost in delovanje čudovitih župnikov - Virgilija Ščeka, dr. Antona Požarja, Albina Kjudra in v obdobju po 2. svetovni vojni monsignorja Alojza Krapeža. (modra)

Slikar Tone Kralj je na Krasu in v Brkinih od leta 1921 do 1965 ustvaril in pustil dela v številnih cerkvah. (vijola)

Do njih lahko pridemo peš, s kolesom ali osebnim avtomobilom, kakor nam čas dopušča. (rdeča)

Ta pot je lahko tudi spoznavanje krajev, intimnosti pokrajine, okusnosti domačih dobrot, življenje nekdaj in danes. (oranžna)

Na pot se lahko odpravimo iz Nove Gorice, Vipave, Kopra, Trsta, Ljubljane in Ilirske Bistrice. (rumena)

Priloženi zemljevid nad bo pomagal izbirati pot, ki nam je najbližja in najzanimivejša.  (zelena)

Naše izhodišče naj bo Nova Gorica. (modra)

Iz Nove Gorice nas pelje pot skozi Miren, ki je znan po čevljarski industriji in tudi umetniških in kulturnih znamenitostih, ki so vredne ogleda: prazgodovinsko najdišče na griču Mirenski grad, bližnji rimski grobovi in neogotska cerkev žalostne Matere božje s poslikavami Toneta Kralja. (vijola)

Pot nas od tu lahko popelje proti Krasu v dveh smereh.  (rdeča)

Iz Mirna skozi Dornberk in Branik v Komen, ali iz Mirna v Opatje Selo, Kostanjevico na Krasu, Vojščico in naprej v Komen.  (oranžna)

Preden se odpravimo na pot, pomislimo. (rumena)

Za trenutek lahko skrenemo s poti ali se vrnemo na izhodišče. (zelena)

Poslikave Toneta Kralja si lahko ogledamo tudi v cerkvah v Pevmi, Šmartnem v Brdih (Križev pot) in Savodnjah. (modra)

Smo v Komnu, ki je kulturno, gospodarsko in prometno središče spodnjega Krasa. (vijola)

Leta 1944 so Komen požgali Nemci, le cerkev sv. Jurija je ostala nedotaknjena. (rdeča)

To je baročna stavba iz 18. stoletja in v njej sta dve poslikavi na spovednicah. (oranžna)

Nedaleč stran je cerkev Marije Obršljanske s Quaglijevimi poslikavami. (rumena)

Pot nas iz Komna pelje v Gorjansko, kjer so v cerkvi sv. Andreja znamenite freske Toneta Kralja. (zelena)

V Gorjanskem sta se rodila Anton Štrekelj, kmetijski strokovnjak in publicist ter dr. Karel Štrekelj, slavist, jezikoslovec, zbiralec narodnega blaga. (modra)

Po njem se imenuje Štrekljeva nagrada, ki jo v Gorjanskem, za dosežke pri zbiranju ljudskega blaga v pesmi in besedi, podeljujejo vsako leto. (vijola)

Pot nadaljujemo skozi Veliki Dol, kjer je v cerkvi nad kropilnico Kraljeva tabelna slika, gremo mimo Pliskovice, kjer je nekaj časa živela družina Srečka Kosovela, Krajne vasi in že smo v Dutovljah, ki nam poleg vinogradov ponuja tudi cerkev sv. Jurija, ki je bila sezidana leta 1450 in jo je posvetil tržaški škof Eneas Silvius Piccolomini, poznejši papež Pij II. (rdeča)

V Dutovljah se je rodilo nekaj znanih Slovencev: zbiralec narodnega blaga, publicist Lovro Žvab, dramatik Josip Tavčar, teolog in prevajalec Bojan Ravbar. (oranžna)

Nato pridemo do Tomaja, vasice s cerkvama in samostanom ter grobom Srečka Kosovela in spominsko hišo družine Kosovel, kjer je zgledno urejena muzejska zbirka. (rumena)

V vasi sta cerkvi, posvečeni Devici Mariji in sv. Petru in Pavlu. (zelena)

V slednji so poslikave Toneta Kralja. (modra)

V Tomaju se je rodil tudi skladatelj Viktor Šonc, tu pa tudi razmislimo o nadaljevanju poti. (vijola)

Vrnemo se do Dutovelj in gremo naprej skozi Skopo in Koprivo, kjer sta se rodila narodopisec in publicist dr. Milko Maričetov in mladinska pisateljica Branka Jurca, in nadaljujemo pot do Štanjela, ki nas s svojo slikovitostjo in arhitekturnim bogastvom vabi v svojo notranjost, od koder stopimo do vasi Kobdilj, kjer sta bila doma veliki slovenski arhitekt Maks Fabiani in škof Anton Mahnič, filozof, kritik in borec za pravice Slovencev. (rdeča)

Iz Kobdilja nas pelje pot mimo Ponikev, kjer se je rodil pesnik in prevajalec Ciril Zlobec, in naprej v Avber, kjer so v cerkvi sv. Nikolaja čudovite freske Toneta Kralja. (oranžna)

Pot nas nato pripelje do Dobravelj, kjer zavijemo desno in že smo v Šepuljah s pršutarno in cerkvico sv. Antona, ki je skrita očem in jo moramo poiskati, in v Križu, kjer se je rodil slikar Josip Macarol. (rumena)

Mimo Šmarij, z zanimivo cerkvijo, nas pot popelje v Sežano, ki je upravno, gospodarsko in kulturno središče Krasa in se ponaša z znamenitim botaničnim vrtom, kjer so na ogled tudi arheološke, geološke in botanične zbirke. (zelena)

Gozdna učna pot nas pelje na hrib Tabor, v središču mesta pa je eden od najlepših kulturnih domov v Sloveniji, Kosovelov dom. (modra)

V Sežani se je rodilo ali delovalo veliko znamenitih ljudi: brata Srečko in Stano Kosovel, pesnika; Danilo Dolci, pisatelj in publicist; Mara Husova, pisateljica; Jože Pahor, publicist in pisatelj; Miro Kranjec, slikar; Ljudmila Plesničar, uveljavljena arheologinja, dobitnica Valvasorjeve nagrade; publicistka Jolka Milič. (vijola)

Iz Sežane lahko skočimo čez mejo do Katinare, kjer so v cerkvi restavrirane Kraljeve freske. (rdeča)

Iz Sežane nadaljujemo pot v Lokev, toda med potjo si lahko ogledamo jamo Vilenica, kjer vsako leto podeljujejo literarni nagradi Mednarodna literarna nagrada Vilenica in Literarna nagrada Mlada Vilenica, nato pa še znamenito kobilarno Lipica. (oranžna)

Še nekaj korakov in že smo v Lokvi z znamenitim Taborom, v katerem je vojaški muzej, in cerkvenim kompleksom, ki ga tvorijo cerkev, župnišče in kapelica. (rumena)

V cerkvi sv. Mihaela so umetniško in narodnostno zelo zanimive freske Toneta Kralja. (zelena)

Iz Lokve pridemo do Divače, gručastega naselja, ki je tesno prepleteno z zgodovino železnice, ki teče skozi kraj. (modra)

V Divači se je v Škrateljnovi hiši rodila filmska igralka Ida Kravanja - Ita Rina. (vijola)

Danes je v hiši urejen muzej, ki ji je posvečen. (rdeča)

V Divači se je rodil in živel priznani slikar Stojan Zafred. (oranžna)

Nedaleč od Divače so znamenite Škocijanske jame, ki so edina slovenska znamenitost vpisana v Unescov seznam naravnih znamenitosti. (rumena)

Iz Divače nas pelje pot na Brkine, kamor zavije pred vasjo Škofije. (zelena)

Še prej si lahko v Vremskem Britofu ogledamo cerkev Device Marije. (modra)

V sosednji vasi Gornje Vreme sta se rodila pisatelja, brata Bogomir in France Magajna. (vijola)

Brkini so svojevrstna pokrajina z bogato in žalostno zgodovino. (rdeča)

Že prva vasica Podgrad pri Vremah nam ponuja delček preteklosti. (oranžna)

Viden je še del obzidja gradu Schwarzenegov in v cerkvici sv. Janeza Krstnika je še ohranjen sodniški stol. (rumena)

Vzpenjali se bomo do Barke in Barčanov, o katerih je znal veliko povedati pisatelj France Magajna. (zelena)

Prišli bomo do najvišje vasi v Brkinih, Artviže, ki so bile med drugo svetovno vojno trikrat požgane. (modra)

Od cerkve sv. Socerba premorejo čudovit razgled po vsem Krasu do morja in še dlje. (vijola)

Pred Artvižami so še vasi Vatovlje, Vareje, Misliče, Ostrovica. (rdeča)

Kasneje se ustavimo v Pregarjah, ki so križišče smeri proti Premu in Obrovu. (oranžna)

Odločili se bomo najprej za pot na Prem, kjer so v cerkvici sv. Helene prve poslikave Toneta Kralja in kjer se je rodil pesnik Dragotin Kette. (rumena)

Radovednost nas popelje mimo Bitenj do Ilirske Bistrice in Zabič, kjer si tudi lahko ogledamo Kraljeve poslikave in nato nadaljujemo pot mimo Podgrada do Slivja. (zelena)

Iz Pregarij vodi pot do vasi Slivje, kjer so v cerkvi sv. Martina poslikave Toneta Kralja, v bližini je tudi kraška jama Dimnica, ki je bogata s kapniki. (modra)

Tu se ogled poslikav Toneta Kralja tudi konča. (vijola)

Mimo Markovščine in Tubelj pridemo do Hrpelj in Kozine. (rdeča)

Od tu nas poti lahko peljejo na ponovno popotovanje po Brkinih in Krasu, proti domu ali k počitku, saj je na tem koncu bogata prenočitvena ponudba. (oranžna)

Kjerkoli se začne pot ogleda poslikav Toneta Kralja, je pot začetka spoznavanja in bogatega sprejemanja naše zgodovinske in današnje kulture. (rumena)

Ni komentarjev: