ponedeljek, 12. oktober 2015
MREŽA NVO - VID: NEVTRALNOST INTERNETA (delovno gradivo)
Nevtralnost interneta je načelo, po katerem se mora vsak internetni promet obravnavati enakovredno, torej neodvisno od vsebine, aplikacij, storitev, naprave, vira in cilja komunikacije. Vsi podatki morajo tako potovati enako hitro, brez omejitev ali blokad, operater omrežja pa mora do vseh aplikacij ponujati dostop pod enakimi pogoji, torej ne vplivati na to, kaj uporabniki na internetu počnemo. Gre za koncept, ki je zadnja leta v ZDA in v EU postal vroča politična in pravna tema. O nevtralnosti internet so spregovorili: – dr. Dušan Caf, predsednik Sveta za elektronske komunikacije RS; – Marjan Turk, generalni direktor Direktorata za informacijsko družbo; – Mitar Milutinović, sodelujoči v pobudi Wlan Slovenija; – Jan Žorž, soustanovitelj Slovenske iniciative za prehod na IPv6, zaposlen pri Internet Society. Oddaja Nevtralnost interneta je del cikla video oddaj na temo informacijske družbe, s katerimi želimo v Mreži NVO – VID na razumljiv in zanimiv način informirati, ozaveščati javnost o aktualnih izzivih in problemih na področju informacijske družbe, ki so neposredno povezani z vsakdanjim življenjem ljudi.
GLAS SKUPNOSTI - PETER TOPIĆ (delovno gradivo)
Nekemične odvisnosti so vse bolj prisotne v sodobni družbi in zdi se, da neobvladljivo naraščajo. Opazimo jih lahko tudi že pri najmlajših generacijah. Široka dostopnost interneta, ki omogoča nenehen dostop do iger na srečo, računalniških igric, pa tudi do erotike, to še dodatno krepi. A kot pravi Peter Topić, psihoterapevt in direktor Inštituta za zasvojenosti in travme, so tudi zasvojenosti obvladljive, če poiščemo ustrezno podporo pri strokovnjakih.
OČISTIMO ZA ČISTO SREČO: SLAVC KOVAČIČ (delovno gradivo)
Intervju iz projekta: “Dvigujemo Maribor”, kjer znani Mariborčani odgovarjajo na vprašanja, kako biti uspešen, najti službo, kakšne so posebnosti Maribora …Pred mikrofonom Slavc Kovačič – SPIDY (član ČUDEŽNIH POLJ, sicer pa ‘maskota’ dobre volje).
INSPIRING PURPOSEFUL LIVING: JUAN GARCIA-HERREROS (delovno gradivo)
Instrument je telo, strune so duša in glasbenik je sel, pravi Juan Garcia-Herreros, svetovno priznani glasbenik, Grammy nominiranec za najboljši Latino Jazz album, poznan tudi pod svojim umetniškim imenom ‘Snow Owl’ (‘Snežna sova’). V intervjuju izveste več tudi o tem, kako je kot glasbenik ‘sel’, ki skozi glasbo prinaša med ljudi višjo vibracijo zavesti in skoznjo širi radost ter svetlobo, kaj pomeni odgovornost in izpolnjevanje poslanstva, kako se umetnost vklaplja v vsakdan in zakaj so ljubezen, potrpežljivost in razumevanje ključne sestavine življenja. Juan Garcia-Herreros je rojen v Kolumbiji, a danes živi v Avstriji in s svojo glasbeno virtuoznostjo ter s svojim instrumentom, električnim basom s šestimi strunami osvaja svet. Igral je s številnimi znanimi imeni v glasbi (med njimi tudi Al Jarreau, Christina Aguilera, Elton John, The Spanish Harlem Orchestra. Za svojo lastno glasbo je prejel več prestižnih nagrad, njegovo glasbeno ustvarjanje je dobilo tudi najvišja priznanja v mednarodnih publikacijah Bass and Music.
STRIPI KOT DRUŽBENOKRITIČNI MEDIJ (delovno gradivo)
Stripi, znani kot deveta umetnost, so začeli svojo pot z vzponom časopisnih medijev. V zadnjih letih pa so bili postavljeni na rob sodobne kulture. Vendar se entuziasti trudijo, da bi stripovski žanr zopet zaživel. Stripi so bili vedno prilagojeni duhu časa, v katerem so nastajali. V petdesetih letih preteklega stoletja so bili zato močno cenzurirani, kasneje, v šestdesetih pa so vplivali na različna gibanja in na ostale umetnosti tega časa. Prav tako so družbeno kritični stripi močno zaznamovali in vplivali na družbena gibanja v Sloveniji. Izar Lunaček si prizadeva, da bi bili stripi zopet v ospredju popularne kulture. Skupaj s svojimi somišljeniki meni, da je to žanr, ki odpira glavo in daje novo upanje, saj ravno stripi lahko pokažejo stvari v povsem drugačni, bolj svobodni luči.
MLADI IN RAZUMEVANJE VIZUALNIH MEDIJEV - ROK GOVEDNIK (delovno gradivo)
Medijska občila preko vizualne komunikacije vedno bolj kreirajo naš pogled na svet ter vplivajo na dojemanje lastne realnosti. Še posebej vplivajo na mlade, ki pa kljub veliki vizualni medijski prisotnosti v njihovih življenjih, niso dovolj medijsko pismeni. O filmski pismenosti mladih in otrok je spregovoril Rok Govednik, ustanovitelj Zavoda za uveljavljanje vizualne kulture. Prepričan je, da lahko mladi skozi ustrezno razumevanje filmskega jezika najdejo ustrezen način, kako ne samo razumeti popularne medije, temveč preko njih tudi izraziti svoje mnenje in pravilno uporabljati vizualni jezik.
IZZIV FINANCIRANJA NEVLADNIH ORGANIZACIJ - SIMON DELAKORDA (delovno gradivo)
Eden največjih izzivov nevladnih organizacij predstavlja financiranje. To običajno poteka preko različnih razpisov, ki pa so pogosto vsebinsko ozko usmerjeni in od prijavitelja zahtevajo točno določen način delovanja. Da bi nevladne organizacije zadovoljile razpisne pogoje, večkrat prilagajajo svoje poglede in celo poslanstvo. Posneto na Dnevih vključujoče informacijske družbe, ki jo pripravila mreža nevladnih organizacij NVO-VID.
CENTER ALTERNATIVNE IN AVTONOMNE PRODUKCIJE (delovno gradivo)
CAAP je stičišče, prostor srečanje številnih organizacij in projektov. Gre za platformo povezovanja med skupinami in posamezniki, ki si na zelo različnih področjih prizadevajo za podobne cilje. Center CAAP nudi tako skupne prostore delovanja, kot tudi možnosti za vsebinska prepletanja in dopolnjevanja raznolikih dejavnosti. Hkrati pa pojem centra predstavlja središče potenciala, iz katerega bodo tudi v prihodnje izraščali novi programi, nova socialna podjetja ter nove socialne in okoljske prakse.
LJUBLJANA - PAMETNO MESTO? (delovno gradivo)
(03:21) Smart Cities oziroma ‘pametna mesta’ je izraz, ki se v zadnjem času vse bolj uveljavlja. Nanaša pa se na nadgradnjo sedanjega delovanja mest v tehnološko in ekološko bolj funkcionalna urbana središča, ki bodo zagotavljala najvišje standarde na področju informiranja, prometa, logistke ter uporabe energetskih virov, v skladu z nenehnim višanjem trajnostnih ekoloških standardov. O stanju v naši prestolnici je spregovori podžupan mestne občine Ljubljana, dr. Janez Koželj.
KAKO NAPREJ, NEVLADNIKI? (delovno gradivo)
Družbene okoliščine se nenehno spreminjajo. To še posebej velja za naše okolje, kjer še vedno iščemo ustrezen model delovanja društev, zavodov in ostalih nevladnih organizacij v finančno zelo zaostrenih pogojih. Po eni strani potreba po nevladnih organizacijah in njihovemu doprinosu družbi narašča, po drugi strani pa se finančna podpora NVO vse bolj krči. Kako torej naprej? Lahko rešitve za trajnostno delovanje NVO, kljub finančnim in kadrovskim izzivom, iščemo v socialnem podjetništvu in družbenih naložbah? Je bolje, da NVO začno razmišljati bolj družbeno podjetniško in kako inovirati svoje aktivnosti in projekte? V studio smo povabili Primoža Šporarja, strokovnega direktorja SKUP – Skupnost privatnih zavodov in člana evropskega ekonomsko-socialnega odbora.
SPOMENKA HRIBAR: SPOŠTOVANJE JE KLJUČNO (delovno gradivo)
Spomenka Hribar spregovori o Evropski uniji, pomanjkanju evropske vizije kot veznemu in blažilnemu členu med vzhodom in zahodom, ter njenim pomanjkanjem spoštovanja do majhnih držav, kot je Slovenija. Pravi, da sodobni družbi manjka spoštovanja, ki se začne na ravni ti in jaz, na spoštovanju samega sebe in nato spoštovanju so-človeka. Tukaj je prostor za družbeno spravo in skupno vizijo boljšega jutri …
IZPELJANKA: AMERIŠKA KULTURA PO SLOVENSKO - DOKUMENTARNI FILM (delovno gradivo)
Izpeljanka (ang. Derivate), dokumentarni film o vplivu ameriške kulture na Slovenijo, njene vsebine in identiteto. Prikazuje zgodbe mladih kreativnih posameznikov, ki so prevzeli določene ameriške ideje ter jih izpeljali in prilagodili za slovensko okolje. Podcasti, stand-up komedija, spletne nanizanke, mobilne aplikacije in TED konference so nekatere prakse, ki so v svojem formatu ameriške, vendar jih v Sloveniji uporabljamo po svoje. V času globalizacije, kjer se kulture med seboj mešajo hitreje kot kadarkoli prej, se lahko vprašamo ali slovenska družba s temi vplivi izgublja ali pa bogati svojo identiteto? Snemanje dokumentarnega filma je omogočila Ameriška ambasada preko Small NGO Grands.
BITI VES ČAS “ON-LINE”? (delovno gradivo)
Ste tudi vi med tistimi, ki morajo nenehno imeti pri sebi telefon ali računalnik – torej nenehno elektronsko povezavo v svet? O sodobni potrebi mladih po nenehni digitalni povezanosti je spregovorila prof. dr. Tanja Oblak Črnič s Fakultete za družbene vede.
NATAŠA BRIŠKI: META DEKLETA (delovno gradivo)
(05:48) Vključevanje žensk in deklet v aktualno družbeno dogajanje je še vedno precej manjše, kot bi bilo potrebno. Z namenom večjega vključevanja v vsebinske razprave in odločanja na ravni družbe, je nastal projekt Meta dekleta. Vlogo in delovanje projekta je predstavila novinarka in urednica Nataša Briški.
NESMISELNOST IZOLIRANJA KULTURNODRUŽBENIH SKUPNOSTI - MARINA LUKŠIČ HACIN (delovno gradivo)
(03:46) Spričo dogodkov v zadnjih tednih in letih, se vse bolj zastavlja vprašanje, v kolikšni meri bi bilo potrebno zaščititi nacionalni prostor in nacionalne interese. So lokalne identitete v globalnem svetu v resnici ogrožene? In kdo naj ščiti posameznika ter različne interesne skupnosti znotraj močnih tržnih sil globalnih razsežnosti?
ANDREJ DETELA: SINTROPIJA KOT NOVA DRUŽBENA PARADIGMA (delovno gradivo)
Sintropija je izraz, ki označuje težnjo sistemov po večji urejenosti ter uspešnejšem in bolj celostnem delovanju. Glede na družbene izzive, s katerimi se danes soočamo, se zastavlja logično vprašanje o možnosti razvoja sintropije ter njenem vplivu na urejenost družbe. Pogovor o pomenu avtonomnih in pogumnih posameznikov za izgradnjo vzporedne družbe, ki se prepoznava kot trajnostna alternativa družbeni revoluciji in / ali evoluciji. Sodelovanje in iskanje sinergij sta in bosta ključna elementa prihodnjega razvoja družbenega okolja. V studio smo povabili fizika, izumitelja ter filozofa dr. Andreja Detelo, ki v sintropiji prepoznava ključen element razvoja v prihodnosti.
ANTON KOMAT: POTNIKI NA LADJI NORCEV (delovno gradivo)
Pogovor z Antonom Komatom o dveh vidikih družbene norosti … O norosti kot človeški neumnosti, ki jo opažamo vsak dan v svetu (tekmovalnost, nasilje, kršenje človekovih pravic, težnja po nenehni gospodarski rasti in konkurenčnosti, v kateri se izgublja človeško dostojanstvo in uničuje naravno okolje). Ter norosti kot kvaliteti človeške domišljije, poguma in kreativnosti, da stvari v družbi zastavimo drugače. Brez konstruktivne domišljije in sanj kaj je možno, bomo družbene izzive še vedno reševali na star način, za katerega pa je jasno, da ne deluje več.
CREATIVE EUROPE LOOKING FOR AUDIENCE (delovno gradivo)
It's about building relationships around arts and culture. The conference CREATIVE EUROPE LOOKING FOR AUDIENCE (Ljubljana, Sept. 2014) organised by Creative Europe Desk Slovenia opened a space for exchanging experiences by presenting not only examples of good practice of audience development, but also innovative approaches throughout Slovenia and the greater Central and Southeast European region, whether it be reaching new audiences, attracting bigger audiences, or giving current audiences new experiences. Participants heard from national and international guests who work in the field of culture as producers, distributors, programmers, curators, artists, designers, and festival and museum directors, many of whom wear many hats.
AMERIKANIZACIJA EVROPSKIH UNIVERZ - MIRT KOMEL (delovno gradivo)
Amerikanizacijo evropskih univerz lahko spremljamo v trendu transformacije predavanj v ljubljenčke tehnologije, kjer je študij vsebin in knjigi nadomestil internet. Novi trendi so razvidni tudi na učiteljski ravni, kjer točkovni sistemi profesorje silijo v delo s točkami in razpisi, s katerimi se ukvarjajo več, kot pa z dejanskim raziskovanjem in pedagoškim delom. Lahko v času, kjer študentje vidijo študij le kot poklicno usmerjanje in kot nepotreben dodatek k njihovemu življenju, v njih ponovno vzbudimo pozornost in ljubezen do vsebin, poglobljenega študija in užitka ob branju knjig?
LUIGI BISTAGNINO: MODRA EKONOMIJA (delovno gradivo)
“Namesto zelene predlagam izraz modra ekonomija” (Luigi Bistagnino). Politika Modre Ekonomije sloni na ideji, da so stranski produkti določenega proizvodnega procesa lahko surovine za neko drugo obliko proizvodnje. S tem se povečajo izkoristki in profitabilnost celotnega sistema produkcije. Luigi Bistagnino je predstojnik magistrskega študija sistemskega oblikovanja na politehnični Univerzi v Torinu in zagovornik Modre Ekonomije. Posneto na 2. nacionalni konferenci »Spodbujamo zelena delovna mesta«, 4.11.2014.
IZZIVI UPORABE INTERNETA PRI UVELJAVLJANJU DRŽAVLJANSKE VOLJE V EU - DR. ANDY WILLIAMSON (delovno gradivo)
Demokracijo je mogoče izboljšati le s sodelovanjem, ne pa s tem, da bi jo prepustili skupini ljudi z zasebnimi interesi. Zato je treba razmišljati o čim širšem dostopu do sodobnih tehnologij in do političnih znanj, je na video konferenci “10 let e-participacije v Evropski uniji” poudaril Andy Williamson, ustanovitelj Democratise in mednarodno priznani strokovnjak na področju digitalne demokracije.
MICHAEL TELLINGER: MEGALITHIC SITES AND FREE ENERGY (delovno gradivo)
Michael Tellinger is a scientist, explorer and internationally acclaimed author of numerous books, who has become an authority on the vanished civilisations of southern Africa and the origins of humankind. His research reveals many of the latest scientific measurements and presents evidence that this vanished civilization had an astute knowledge of the laws of nature and the generation of free energy for all their needs. This evidence is encoded into 10 million stone circles and other stone tools and artefacts which sheds a completely different light on sound, frequency and resonance as an advanced form of energy, including saser technology and even geo-engineering. And this is the reason real history can open our eyes and we can see there is much more there than we have been told.
NA MEJAH SPOZNANJ: NEPREDVIDENI POGOVOR Z MITJEM PERUŠOM (delovno gradivo)
Z Mitjo Peruš smo se pogovarjali o njegovi mistični izkušnji, o znanstvenem raziskovanju nevronskih mrež ter medsebojnem vplivu teh dveh, tako različnih načinov spoznavanja.
MICHAEL TELLINGER: THE PHILOSOPHY OF UBUNTU: I AM BECAUSE WE ARE (delovno gradivo)
The UBUNTU philosophy deals with the unity of the community, where the people work together for the greatest benefit of everyone in the community. Although this is an ancient African philosophy, Michael Tellinger argues that this particular philosophy was known by all old ancient cultures and civilizations, only by different names. An interview by Andreja Cepuš.
LJUBLJANA FORUM 2014: SMART CITIES (delovno gradivo)
Entitled “Smart cities”, the 4th Ljubljana Forum focused on sharing good practices and experiences in connection with the modern cities of the Southeast European region, especially in terms of their growing population and infrastructural challenges. The concept of smart cities is based on doing more with less, using technology to improve the life of the city population, actively including people in the decision-making processes as well as on furthering sustainable energy and social solutions. The event also included the opening of Smart City Innovation Centre for Southeast Europe to support smart city projects in the region. Although technology plays a crucial role in the future development of Southeastern European cities, good practice exchange remains one of best strategies to follow.
UVELJAVLJANJE DRŽAVLJANSKE VOLJE S POMOČJO FACEBOOK-A (delovno gradivo)
Uporabniki družbenih omrežij, kot sta Facebook in Twitter, v Sloveniji nimajo zares prave strategije in znanja kako uporabiti njihov potencial. Omrežja v glavnem uporabljamo za lastno promocijo in hvaljenje, velik manjko pa je na področju povezovanja in interakcije. Še posebej s strani institucij, ki bi lahko družbene medije uporabljala za zajemanje povratnih informacij, merjenje utripa med ljudmi in sporočanje pomembnih stvari. Ključno vprašanje naše spletne komunikacije ostaja: “Kaj želimo povedati ljudem?” in ključni izziv: “Ali sploh vemo s kom se pogovarjamo na drugi strani?”. O (ne)moči in možnostih aktivnega državljanstva na družbenih omrežjih (v sklopu projekta “Z e-participacijo so vključujoče Evrope”, smo se pogovarjali z Matejem Špeharjem.
VALERY UVAROV: PYRAMID ENERGY (delovno gradivo)
Valery Uvarov is a Russian scientist, a specialist in palaeosciences and palaeotechnology, and ufologist, who has devoted his professional career to the study of heritage of ancient civilizations and influence of pyramid energy field on objects of the alive and lifeless nature. He argues that pyramids are able to exert a positive influence on human health and the human immune system, to stimulate spiritual growth and to transform the world around them. His work also includes constructing pyramids and measuring their influence on the environment in Russia.
KLAUS DONA: OUT OF PLACE ARTIFACTS (delovno gradivo)
Klaus Dona is an adept researcher on quest for artifacts that should not exist according to current science. He has been able to research more than 3500 pieces of so called ‘Ooparts’ – out of place artifacts like crystal skulls, ancient world maps, mysterious continents and tools that defy modern technology and have no logical explanation. His research does not provide final answers but opens up many important questions about human history and forbidden archeology.
MOJE NVO ZGODBE (delovno gradivo)
Kot človek, ima tudi vsaka organizacija svojo zgodbo. Še posebej zanimive so zgodbe nevladnih organizacij, ki s svojo raznolikostjo, širino in doprinosom bogatijo naš prostor. Studio 12 je nevladnike spraševal po njihovih zgodbah, saj so ravno zgodbe tiste, ki navdihujejo in spreminjajo naše poglede na svet …
RAZKRITE SKRIVNOSTI PIRAMID (delovno gradivo)
Piramide so od nekdaj burile človeško domišljijo in odpirale vedno nova vprašanja o njihovem pomenu ter namenu obstoja. Semir Osmanagić spregovori o zanimivih skupnih točkah piramid po svetu, o najdbah, ki ne ustrezajo obstoječim zgodovinskim resnicam ter o različnih meritvah opravljenih na “bosanskih piramidah”. Ko poskušamo piramide razumeti, ne le arheološko, ampak tudi vibracijsko in energijsko, se nam te mogočne strukture pokažejo v čisto novi luči. Predavanje, ki ruši naše obstoječe predstave o piramidah, je potekalo v bosanskem jeziku. Posneto na dogodku: “Piramide in starodavna tehnologija”, september 2014.
MICHAEL TELLINGER: CONTRIBUTIONISM - A WORLD WITHOUT MONEY (delovno gradivo)
In contemporary society, money has become holier that any religion. In times when everything is becoming a part of big corporations, a new political movement is also gaining force. It is called Contributionism. It strives for a world and system without money, where people contribute their time and skills for the greater benefit of everyone in the community. It might sound idealistic, but an increasing number of communities are transforming from systems of competition to systems of co-operation and unity. This inspirational talk about the elements and vision of Contributionism was given by Michael Tellinger during his visit to Slovenia (September 2014).
DUH ČASA: RAČUNALNIKI ZA SOCIALNO OGROŽENE (delovno gradivo)
“Računalniki za socialno ogrožene” je projekt društva Duh časa, kjer zbirajo stare računalnike in jih prenovljene podarjajo ljudem v stiski. Projekt ne predstavlja le trajnostnega odnosa do računalniških odpadkov, temveč v praksi gradi in spodbuja nove oblike medsebojnega povezovanja. Z zgovorno ekipo, polno navdiha in humorja, smo se pogovarjali o vrednotah, sodelovanju in novi miselnosti, ki jo želimo videti v družbi.
VZROKI, POSLEDICE IN VIZIJA DRUŽBENIH ODNOSOV V SLOVENIJI (delovno gradivo)
Že dvajset let je minilo od osamosvojitve Slovenije. To je bila zgodba velikih pričakovanj, zanosa in pozitivne vizije boljšega življenja. A po mnogih letih takšnih in drugačnih političnih igric, je pozitivno pričakovanje izhlapelo in se spremenilo v precejšnje razočaranje. Kaj so vzroki, in kaj posledice? Zdravorazumski pogled marsikaj razkrije. A za spremembe, ki bi vrnile tok dogodkov v pravo smer, je potrebna dovolj velika kritična masa aktivnih ljudi, ki jim ni vseeno. O izzivih in viziji prihodnosti smo govorili z Jožefom Horvatom, raziskovalcem družbenih odnosov, pravnikom in ekologom.
ANDREJ DETELA: SINTROPIJA - NOTRANJA UREJENOST ŽIVLJENJA (delovno gradivo)
Vsako obdobje v razvoju družbe ponuja prostoru nova spoznanja na poti celostnega razumevanja življenja in predstavlja priložnost, da si drznemo stvari pogledati na novo. Če smo do sedaj naravo in sebe gledati skozi prizmo zakona entropije, ki teži k postopni degeneraciji sistemov v kaos, Sintropija (obratna entropija) odkriva sposobnost narave, da se spontano in brez škode za okolico samoorganizira k vse višji stopnji notranje urejenosti. Priznani fizik, izumitelj in filozof Andrej Detela spregovori o pomenu, ki ga Sintropija nosi za družbo, znanost in nenazadnje posameznika ter kako medsebojno povezuje stvari, ki so do pred kratkim veljale kot nezdružljive: red in nered, znanost in duhovnost.
VZPOREDNA SLOVENIJA - NARA PETROVIČ (delovno gradivo)
Živimo v času, ko vse več ljudi prepoznava potrebo po drugačnem družbenem redu in novih vrednotah. Tako se v zadnjem obdobju poraja vse več pobud, ki ustvarjajo nov prostor za razmišljanje in razvoj novih idej, kako spremeniti družbo, da bomo lahko v njej zaživeli bolj harmonično in izpolnjeno. Da bomo družbeno okolje doživljali kot podporno in spodbudno za osebni in duhovni razvoj tako posameznika, kot celotne družbe. O projektu Vzporedna Slovenija je spregovoril Nara Petrovič, ekolog in predavatelj.
POVEZOVANJE JUGOVZHODNE EVROPE (delovno gradivo)
(5:00) Slovenija je od nekdaj igrala aktivno in odmevno vlogo v regiji jugovzhodne Evrope, ki danes predstavlja priložnost za novo povezovanje, rastoče ekonomije in pametne industrije. Vizija JV regije je, da pridobi skupne velike projekte, ki bodo sicer sledili EU viziji, hkrati pa bodo sposobni povezovati in naslavljati skupne izzive, ki jih regija ima. Slovenija lahko v tem delu odigra zelo pomembno vlogo povezovalca.
POT DO NOVE EVROPSKE ENERGETSKE POLITIKE SKOZI SPREMEMBO MISELNOSTI O ENERGETIKI (delovno gradivo)
Glavni energetski izziv EU, poleg zanesljivost oskrbe virov, predstavlja predvsem zastarela energetska miselnost, ki še ni prepoznala polnega potenciala energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije. Katere so glavne energetske priložnosti za Slovenijo in Evropo, kaj lahko naredimo potrošniki in državljani in kje tičijo ključni izzivi sprememb energetskih paradigem, si oglejte v oddaji …
EVROPSKA ENERGETSKA POLITIKA: KLJUČNI DEJAVNIK SAMOZADOSTNE IN NIZKOOGLJIČNE EVROPSKE DRUŽBE (delovno gradivo)
(1:53:23) Evropska unija je energetsko močno odvisna od držav nečlanic, predvsem od Rusije. EU uvozi skoraj 90 odstotkov nafte, 66 odstotkov plina in 42 odstotkov fosilnih goriv. EU ima v naslavljanju teh izzivov naslednje cilje:1) zanesljivost oskrbe: zagotavljanje svojih lastnih energetskih virov in razvoj energetskega omrežja 2) konkurenčnost: zagotavljanje sprejemljivih cen energentov, da te ne bodo ovira konkurenčnosti evropskega gospodarstva in 3 )trajnost: razvoj obnovljivih virov energije, zmanjševanje porabe in boj proti podnebnim spremembam. Posnetek razprave, Hotel LEV, junij 2014.
(RE)VIZIJA EVROPE IN KAKŠNA JE LAHKO NJENA NOVA ZGODBA? (delovno gradivo)
(7:44) Ideja o združeni Evropi se v zadnjih letih vse bolj postavlja pod drobnogled. V prvi vrsti zaradi velikih ekonomskih in socialnih težav, s katerimi se srečujejo nekatere članice. Zato ne preseneča dejstvo, da se praktično v vseh državah Unije pojavlja potreba po reviziji evropskih dogovorov. Kakšna naj bo evropska prihodnost? Na čem naj bo utemeljena? Koliko trdna oziroma ohlapna naj bo povezava? Vprašanja, ki nimajo enoznačnega odgovora, so pa izjemno pomembna za nadaljnji skupni razvoj. Zato se v razmišljanja o prihodnosti združene Evropske vse bolj vključujejo tudi umetniki, intelektualci, znanstveniki, akademiki, pa tudi ostala zainteresirana javnost.
KONOPLJA 3. DEL (delovno gradivo)
(14:55) Pogovor je bil posnet na Svetovnem kongresu konoplje, ki ga je avgusta 2012 organiziral Zavod Panonija, potekal pa je v Lendavi. Rick Simpson je priznani kanadski predavatelj, na konferenci pa je sodeloval kot izkušen borec za uveljavitev pozitivnih učinkov konoplje, predvsem v zdravstvene namene.V intervjuju je spregovoril o izzivih, ki so povezani z uveljavljanjem konoplje v današnjem, tržno naravnanem svetu. Pogovor je vodil Ratko Martinović. Konoplja, skoraj pozabljena rastlina – intervju z Rickom Simpsonom. Vabljeni k ogledu.
KONOPLJA 2. DEL (delovno gradivo)
Uporaba konoplje v javnem zdravju je zelo aktualno in pomembno vprašanje, saj vse več bolnikov poroča o izkušnjah samozdravljenja in lajšanja bolečin ob njeni uporabi. Hkrati gre za kompleksno politično vprašanje, saj trenutna zakonodaja uvršča konopljo med substance, ki so najbolj prepovedane in naj ne bi imele zdravilnih učinkov. Izkušnje v različnih državah pa tudi kažejo, da prohibicija konoplje naredi več škode kot njena sama uporaba. Dušan Nolimal: Konoplja in javno zdravje ljudi. Vabljeni k ogledu.
KONOPLJA 1. DEL (delovno gradivo)
Rick Simpson, svetovno znani aktivist za legalizacijo konoplje, spregovori o odgovornosti države za zdravje svojih državljanov ter legalizaciji konoplje kot ključnemu prispevku trajnostnemu razvoju družbe. Posneto na 2. seminarju iz cikla demistifikacija konoplje z naslovom: “Konoplja in pravo: prohibicija vs. regulacija”, junija 2014 v Ljubljani. Rick Simpson: Pomen legalizacije konoplje za družbo. Vabljeni k ogledu.
RENESANSA 2.0: (RE)VIZIJA EVROPE ALI KAM JO VODIJO SODOBNI MISELNI TOKOVI (delovno gradivo)
Evropska unija je bila prvotno zgrajena na temelju gospodarskega povezovanja, vendar je to že zdavnaj presegla in sodelovanje razširila še na druga, mehka področja vpliva. Pri evropski ideji gre namreč tudi za povezovanje različnih kultur in hotenj, ki prav tako ustvarjajo podobo Evrope. Temeljne kulturne vrednote so tako poleg človeškega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti, vladavine prava in človekovih pravic bistveni del evropskega projekta. Vloga umetnikov in znanstvenikov pri uveljavljanju teh vrednot v dobro evropskih državljanov in celotne Evropske unije je zato po mnenju Evropske komisije izjemno pomembna. Komisija je lansko leto začela s projektom „Nova zgodba Evrope“, s katerim poskuša Evropi vdihniti novo življenje. Zato je k sodelovanju povabila predvsem umetnike, intelektualce, znanstvenike, akademike, pa tudi druge evropske državljane, da skupaj premislijo zgodovino, vrednote, simbole in kulturne vidike, ki Evropejce povezujejo, in skupaj dorečejo novo vizijo Evrope.
ART OF HOSTING: WHAT IS THE HOPE THAT NEEDS TO BE RESTORED NOW? (delovno gradivo)
What happens when you ask diverse leaders the following question: “What is the hope that needs to be restored now?” and give them 20 minutes to gather the answers in a group? Listen to their inspiring answers … recorded at the Art of Participatory Leadership training in Planica, Slovenia, May 2014.
KOLESARSTVO V URBANIH SREDIŠČIH (delovno gradivo)
Praktično vsa mesta sveta se srečujejo s problemom prometne preobremenjenosti. Slovenija pri tem ni izjema in zdi se, da je kolesarstvo idealna rešitev. A da bi se kolesarstvo uveljavilo kot uporabna rešitev, bo potrebno napraviti še marsikaj. Športno kolesarjenje je eden od pogostejših načinov rekreacije tudi pri nas. Več pozornosti pa bo potrebno nameniti uveljavljanju uporabe kolesa tudi kot vsakdanjega prevoznega sredstva. O kolesarstvu v urbanih središčih je spregovoril Andrej Klemenc iz REC-a, Regionalnega centra za okolje.
MLADI NA KMETIJAH EVROPSKE UNIJE (delovno gradivo)
Kmetijstvo v Evropi zagotovo ni eno od tistih področij, za katerega bi mladi izkazovali večje zanimanje. Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo je kmetijstvo pričakalo kar nekaj novih izzivov. O mladih in kmetijstvu je spregovoril Rok Roblek iz Zveze slovenske podeželske mladine.
INFORMACIJSKA DRUŽBA V JV EVROPI (delovno gradivo)
Internet in sodobne informacijske tehnologije marsikdo že doživlja kot veliko breme in ‘nebodigatreba’. A kljub vsemu imajo sodobni komunikacijski tokovi velik pomen pri razvoj posameznika, predvsem pa družbe. Tako v smislu informiranja, vse bolj pa tudi v smislu demokratične participacije. O informacijski družbi v tem delu Evrope je spregovoril Simon Delakorda iz Inštituta za elektronsko participacijo.
IZZIVI EU V LUČI DESETE OBLETNICE ČLANSTVA - ODDAJA (delovno gradivo)
Ob deseti obletnici članstva v Evropski uniji in ob aktualnih izzivih EU, se bo Slovenija skupaj z ostalimi članicami morala odločiti, kakšno Evropsko unijo želi v prihodnosti. Posneto na dogodku: “Izzivi Evropske unije v luči desete obletnice članstva Slovenije” 9. maja 2014 v Ljubljani.
IZZIVI EU V LUČI DESETE OBLETNICE ČLANSTVA - POSNETEK DOGODKA (delovno gradivo)
1. maja 2014 smo obeležili deseto obletnico članstva Slovenije v Evropski uniji. Čas je primeren za pogled nazaj in oceno dosežkov Slovenije, obenem pa dobra priložnost za pogled na skupno evropsko prihodnost, saj se na ravni Evropske unije dogajajo spremembe, ki bodo lahko močno vplivale na razmerja moči in povezanost evropskega kontinenta. V tem okviru se odvija predvsem razmislek o poglobljeni integraciji ter politični uniji, Slovenija pa se bo morala skupaj z ostalimi članicami odločiti, kakšno Evropsko uniji želi v prihodnosti.
DR. MIRO CERAR O TEM, KAJ POTREBUJE SLOVENIJA (delovno gradivo)
Slovenija po mnenju Dr. Mira Cerarja potrebuje splošno ravnotežje, ki bo preželo vse družbene sfere. Ni dovolj, da poznamo le naše pravice, ampak je ključno, da se zavedamo tudi naših dolžnosti in odgovornosti. Na tak način bodo družbeni sistemi lahko delovali povezano in soodvisno.
ZELENO GOSPODARSTVO V EVROPSKI UNIJI IN SLOVENIJI (delovno gradivo)
Udeležence posveta o Zelenem gospodarstvu smo povprašali o njihovih pogledih in izkušnjah pri uvajanju trajnostnih načel v vsakdanjo prakso. Prihodnost namreč ni odvisna le od zakonov in pravil, ki nastajajo v skladu s skupno evropsko okoljsko politiko, temveč predvsem od udejanjanja le-teh v vsakdanjem življenju. Kar pa nikakor ni preprost proces. Pred mikrofon smo tako povabili dr. Janeza Potočnika, evropskega komisarja za okolje, mag. Dejana Židana, ministra za kmetijstvo in okolje ter Gregorja Benčino, predsednika upravnega odbora skupine Jelovica.
CROWDFUNDING ALI MNOŽIČNO FINANCIRANJE (delovno gradivo)
Crowdfunding ali množično financiranje je kolektivna akcija zbiranja finančnih sredstev v podporo projektov posameznikov ali organizacij. Zbiranje sredstev se izvaja prek spletnih platform ali v živo. Crowdfunding pospešeno postaja eden izmed najbolj prepoznavnih modelov novih ekonomij. O njem Jan Vranjek iz crowdfunding.si .
ZELENO GOSPODARSTVO V EVROPSKI UNIJI IN SLOVENIJI: SI GA LAHKO (NE)PRIVOŠČIMO? (delovno gradivo)
Evropa se še vedno sooča s posledicami gospodarske in finančne krize, kar pomeni dodaten pritisk pri reševanju okoljskih vprašanj. Pred Evropsko unijo in Slovenijo je zato zahtevna naloga, kako prestrukturirati gospodarstvo, da izkoriščanje okolja in virov zavoljo rasti ne bo več samoumevno. Odgovornejše ravnanje z okoljem in predvsem z naravnimi viri bo ključ do trajnostnega razvoja, ki lahko odpre vrata gospodarskega in socialnega napredka. V razpravi so sodelovali: dr. Janez Potočnik, evropski komisar za okolje, mag. Dejan Židan, minister za kmetijstvo in okolje, mag. Sabina Koleša, generalna direktorica na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, Andreja Kert, državna sekretarka Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, Gregor Benčina, predsednik upravnega odbora skupine Jelovica, Renata Karba, Umanotera.
DR. MIRO CERAR: SLOVENCI NA POPRAVNEM IZPITU - OD SLEPEGA (ZA)UPANJA DO AKTIVNEGA DRŽAVLJANSTVA (delovno gradivo)
Kako misliti in predvsem udejanjati moralo in etiko v slovenski družbi, ki je soočena z veliko sistemsko korupcijo in pomanjkanjem vizije? Kako dvigniti pravno kulturo in spodbujati nove načine vodenja v oblastnih sferah? Kakšno obliko aktivnega državljanstva je pomembno živeti? Kako lahko državljanke in državljani postanemo zrelejši in začnemo sodelovati? Kako lahko kot država najdemo svoj način izhoda iz družbene in vrednotne krize? O tem smo se pogovarjali z dr. Mirom Cerarjem, rednim profesorjem ljubljanske pravne fakultete ob izdaji njegove knjige: “Slovenci na popravnem izpitu – od slepega (za)upanja do aktivnega državljanstva”.
EVA PERČIČ - DRŽAVA NAJ DO MLADIH ZAVZAME DRUGAČEN PRISTOP (delovno gradivo)
Država naj mladim danes pristopi na drugačen način, kot je to počela v preteklosti. Mladi ne potrebujejo toliko klasične zaposlitvene pomoči, dodatne izobrazbe in prekvalifikacij, temveč razumevanje in podporo njihovemu znanju ter izkušnjam, ki so jih pridobili sami in jih želijo udejanjati na novih področjih trga in družbe. Državni ukrepi za mlade so preveč papirnati, razdrobljeni in nepovezani s resničnim stanjem na terenu. Eva Perčič iz Kreativnega centra
SLEPOTA IN UMETNOST - DR. EVGEN BAVČAR (delovno gradivo)
dr. Evgen Bavčar, publicist, filozof in umetnik, se je v svojem razmišljanju dotaknil nekaterih svetovnih dogajanj na področju doživljanja umetnosti mimo vidnega čuta. Enega največjih izzivov označuje nujo po osvoboditvi iz klišejev in pogojnih refleksov preteklosti, ki so povezani s slepoto in slabovidnostjo. Predvsem v smislu predstav o neizmerni prikrajšanosti zaznave pri slepih in slabovidnih. Naloga, kako približati umetnost ljudem, ki so prikrajšani za enega izmed čutov, je precejšna, a vsekakor zelo uresničljiva, kar kažejo izjemni rezultatu tako v svetu, kot doma.
BIOENERGETSKI PRIPOMOČKI IN INFORMACIJSKO ONESNAŽEVANJE HRANE (delovno gradivo)
Pogovarjali smo se z Vilijem Poznikom, inovatorjem iz Celja, ki se ukvarja z zasnovo, raziskovanjem in proizvodnjo bioenergetskih pripomočkov in druge medicinske opreme. Spregovoril je o zgodovini izdelkov Poznik, o rezultatih in učinkih elektromagnetnega valovanja z nizkimi frekvencami, dotaknil pa se je tudi odnosa znanosti in birokracije do njegovega dela. V prispevku je predstavljena tudi metoda aplikativne kineziologije (testa mišic) na različnih prehrambenih izdelkih (domačih in kupljenih), ki so bili podvrženi skeniranju črtne kode. Pri tem naj bi prišlo do t.i. informacijskega onesnaženja izdelkov, ki naj bi imelo na hrano zelo škodljiv učinek. Raziskave na področju informacijskega onesnaževanja prehrane predstavljajo relativno novo področje znanstvenega raziskovanja, z njimi pa se srečujejo tudi tehnologije Poznik.
BODI PROSTOVOLJEC / PROSTOVOLJKA! (delovno gradivo)
Zakaj biti prostovoljec? Povprašali smo različne prostovoljke in prostovoljce zakaj prostovoljno pomagajo, navdihujejo, povezujejo … spregovorili so tako mladi kot starejši prostovoljci, kaj je tisto kaj spoznavajo, pridobivajo in se učijo … Prisluhnite njihovim odgovorom.
EVROPSKA UNIJA KOT GLOBALNI PARTNER (delovno gradivo)
Na gradu Jable je potekala razprava o vlogi EU v svetu. Tokrat so se pogovora, poleg domačih predstavnikov, udeležili tudi predstavniki mednarodnih inštitucij. Je EU lahko relevantni globalni akter in kakšna je njena realna moč? Skupna ugotovitev je bila, da EU je globalno pomemben akter ter da posamezne države s pomočjo skupnega nastopa lahko večajo svoj vpliv. A kot je pogovor razkril, je za marsikoga to vprašanje manj pomembno, kot pa vprašanja, ki se nanašajo na urejanje skupnega življenja znotraj EU ter na odnos do držav v neposrednem sosedstvu. Pogovor je potekal v sklopu projekta ‘Več Evrope – več Slovenije’.
ČLOVEKOVE PRAVICE DANES (delovno gradivo)
(24:11) Čeprav živimo v sodobnem času, ko se zdi, da so osnovne človekove pravice samoumevne, pa žal še zdaleč ni tako. To velja tudi za tako opevani ‘napredni zahodni svet’. Sistematično kršenje človekovih pravic se pogosto dogaja po tihem in večinoma na obrobju družbe. Stran od oči medijev in javnosti. Da pa kršenja ne bi ostala prikrita, skrbi nevladna organizacija Amnesty International, ki že 25 let deluje tudi pri nas. V studio smo povabili direktorico Amnesty International Slovenije, Natašo Posel, ki je spregovorila o delovanju te organizacije in izzivih, s katerimi se soočajo.
KOLIKO JE SLIŠAN GLAS DRŽAVLJANOV EVROPSKE UNIJE? (delovno gradivo)
(4:38) Nastop gospodarske in finančne krize ter ukrepi za izhod iz nje so Unijo soočili s povsem novimi izzivi, ki jih brez močne podpore državljanov ne bo mogoče izpeljati. Pojavila so se vprašanja solidarnosti med državami članicami, predvsem s tistimi, ki jih je kriza najhuje prizadela. Na plano so prišle vse pomanjkljivosti nedodelane ekonomske in monetarne unije, pa tudi mnogi strahovi. Kaj sploh lahko napravimo kot državljani Evrope? Ali imamo kakršen koli vpliv na skupno prihodnost? Razprava z naslovom Koliko je slišan glas državljanov Evropske unije? je potekala v Državnem zboru v sklopu projekta‘Več Evrope – več Slovenije’. V pogovoru so sodelovali predstavniki civilnodružbenih in neformalnih gibanj ter predstavniki slovenskih in evropskih inštitucij.
SOCIALNE RAZSEŽNOSTI EVROPSKE MONETARNE UNIJE (delovno gradivo)
(9:50) Socialne pravice so eno od najbolj občutljivih področij družbe. Po eni strani je zaradi nastalih družbenih neenakosti potrebno vzpostavljati mehanizme podpore socialno ogroženim. Po drugi strani pa zaradi gospodarske krize vse pogosteje slišimo, da je nujno krčiti sredstva tudi na socialnih področjih. Postavljeni smo pred dejstvo, da je socialno državo potrebno spremeniti, modernizirati. A kako? Kakšno prihodnost si želimo? Razprava z naslovom Socialne razsežnosti evropske monetarne unije je potekala na Univerzi v Mariboru v sklopu projekta ‘Več Evrope – več Slovenije’.
ZAKAJ SEM PROSTOVOLJEC? (delovno gradivo)
(3:23) Kaj je razlog, da ljudje postanemo prostovoljci in kaj nas pri tem navdihuje? To vprašanje, ki smo ga zastavili mnogim prostovoljcem, katerim je bilo skupno, da so tukaj za druge in da želijo prispevati. Prostovoljstvo deluje na različnih področjih in izboljšuje kakovost življenja v družbi.
LJUBLJANA FORUM 2013 (delovno gradivo)
(9:15) Izmenjevanje pogledov in praktičnih izkušenj pri udejanjanju razvojnih načrtov je eden izmed najuspešnejših načinov sodelovanja. To je še posebej pomembno, ko gre za večje projekte, ki korenito spreminjajo življenje v urbanih središčih. V ta namen so se na Ljubljana Forumu že tretjič srečali župani mest iz širše regije ter njihovi zastopniki in predstavniki znanosti in gospodarstva. Tokrat je bila pozornost namenjena vodi ter transportu v mestih, ki predstavlja enega največjih ekoloških in organizacijskih izzivov.
PROJEKT DOBRADELA.SI: BRESKVE ZA VSE (delovno gradivo)
So tudi vam všeč breskve? V poletnih mesecih jih imajo v Vipavski dolini na pretek. A žal tudi težave s trgovci, ki jih nočejo kupiti po normalni ceni. In nekdo se je spomnil, da bi bilo dobro neposredno povezati kmete z ljudmi, ki si breskev želijo. Mimo trgovcev in njihovih marž. Brez vmesnega zaslužka. Iz čistega občutka, da je tako prav. Kot dobro delo. Z Borutom Jeličem se je o tej ideji, o izzivu z breskvami in o projektu DobraDela.si, pogovarjala Saša Einsiedler.
MARGARET WAKARINDI GITHINJI: NIKOLI NI PREPOZNO (delovno gradivo)
V video zgodbi starejši za starejše vam predstavljamo upokojeno učiteljico Margaret Wakarindi Githinji, ki pri svojih 79 letih pravi, da ni nikoli prepozno da odkriješ svoje življenjske talente. Kot avtorica knjige z naslovom “Nikoli ni prepozno” z nami podeli svojo vizijo lokalne skupnosti, ki bo prepoznavala izjemne prispevke starejših ljudi in se zavzemala za izboljšanje življenj starejših v Keniji. Prispevek ima slovenske podnapise.
O SOLIDARNOSTI EVROPEJCEV (delovno gradivo)
Svetovna kampanja ADA (Starost zahteva akcijo), poteka po načelu starejši za starejše, in prikazuje video zgodbe, v katerih starejši delijo svoje izkušnje, poglede in pozive s katerimi želijo narediti spremembo. Deljenje video zgodb jih povezuje, opolnomoča, prav tako daje mlajšim generacijam možnost videti in začutiti njihovo perspektivo. V tej zgodbi Marjan Fekonja spregovori o solidarnost Evropejcev, prav tako o pomenu solidarnosti med mladimi in starejšimi v globalnem svetu. Angleški podnapisi.
ART OF HOSTING: STRENGTHS OF SLOVENIA (delovno gradivo)
(5:24) What is the DNA of a specific country, its people and statehood – the core that sustains us when crisis hits? What can be learnt when we collectively inquire into the strengths & uniqueness of Slovenia that can be transferred to our own communities/societies, as well as help Slovenia in this time of crisis? What if we gather together to have a look at the challenges we face, while seeing how our strengths and uniqueness might give us new perspectives and new answers. Would something else be possible that wasn’t possible before? The gathering at Statenberg Major, Strengths of Slovenia, between 16th and 18th of august 2013 was a gift to the country of Slovenia, initiated by the Art of Hosting organization to help us see ourselves as foreigners see us and reconnect with our inner resources, reclaim our power and rebuild hope, with intention to inspire towards taking further steps to a better world.
KLIC K PREPOZNAVANJU MOČI SLOVENIJE (delovno gradivo)
(4:09) Kljub občutku nemoči in naraščajočemu družbenemu fatalizmu se sprašujemo, kje se skrivajo moči Slovenije? Mag. Robert Kržišnik – trener, moderator in mediator, vidi, da je prva spodbuda k spremembam lahko že lastna bolečina in žalost, ki nas spodbudi, da poskušamo nekaj doprinesti, da vzamemo življenje v svoje roke in začnemo soustvarjati. Gre za klic k sodelovanju in participaciji. V nas samih, v naših notranjih virih se skriva največji potencial Slovenije in teh notranjih virov se je vredno dotakniti ter jih medsebojno povezati. Ravno v povezovanju leži upanje in spodbuda za našo družbo, ki jo z medsebojno podporo lahko korak za korakom začnemo transformirati v okolje kot si ga želimo. Najprej pa je potrebno zavzeti notranjo držo, da je to možno!
NAPRAVA ZA MASOVNO PRIPRAVO PITNE VODE (delovno gradivo)
(4:47) Voda je naravna dobrina, ki je pogoj za življenje na Zemlji. Je obnovljiv vir, ki pa je po svetu neenakomerno porazdeljen in zaradi človekovih dejavnosti vse bolj onesnažen. Oskrba s pitno vodo zaradi suš in prevelike porabe vodnih zalog postaja tudi vse bolj kritična, hkrati pa Združeni narodi in Svetovna zdravstvena organizacija objavljajo zaskrbljujoča dejstva, da 1,1 milijarde ljudi še vedno nima dostopa do varne pitne vode. Znanost je na področju filtrov in naprav za pripravo pitne vode naredila velik korak naprej. V prispevku je predstavljena ena izmed takšnih naprav, ki je izdelana v Sloveniji.
PROSTOVOLJSTVO - VEZIVO DRUŽBE (delovno gradivo)
Prostovoljci predstavljajo vezivo družbe, saj opravljajo vloge pomoči pri različnih stiskah, opravljajo vlogo socialnih aktivistov in so zagovorniki pravične družbe. Prostovoljci ponavadi spoznavajo svet tudi na drugačne načine, onkraj klasičnega izobraževanja in običajnih oblik dela. So tisti pozitiven dodatek družbi, ki pomembno prispeva k krepitvi medsebojnih odnosov, medsebojne pomoči, upanja in zaupanja v človeško dobroto in sodelovanje. Video prispevek posnet na Slovenskem festivalu prostovoljstva 2013 v Ljubljani.
BITKA ZA VODO - TOMO KRIŽNAR (delovno gradivo)
(8:45) Naravni viri imajo izjemno lastnost in to je določena sposobnost obnavljanja. Zato so izjemno zanimivi za trženje, saj brez večjega vložka in s smiselnim gospodarjenjem predstavljajo potencialno velik in neizčrpen vir zaslužka. To je razlog, da so naravni viri izjemno zanimivi za multinacionalke. Že vrsto let poteka borba za nafto. Polagoma pa se ta bitka vse bolj razplamteva tudi na področju vodnih virov. V nekaterih državah pitno vodo lahko kupijo le še v steklenicah. Pri nas pa imamo izjemen privilegij, da vodo še vedno pijemo kar iz pipe. Zato je še toliko bolj pomembno, da sami nadzorujemo in skrbimo za lastne vodne vire in ostala naravna bogastva, kot so na primer naši gozdovi. O svetovnih trendih in izzivih, s katerimi se svet danes sooča, je spregovoril Tomo Križnar, popotnik, ekolog in humanitarni delavec.
LJOBA JENČE (delovno gradivo)
(24:27) Glasba in zvok sta tesno vtkana v našo zgodovino in tradicijo. Od nekdaj so ljudje peli in običajno tega niso počeli zaradi drugih, temveč predvsem zaradi sebe. Saj petje omogoča človeku, da se na določeni ravni samouresničuje. Da izpolnjuje samega sebe in izraža kvalitete ter energije, ki bi drugače ostale prikrite. O bogastvu izročila, o zdravilni moči petja in pomenu ustrezne uporabe besed in zvoka, je spregovorila pevka, pravljičarka in zbirateljica ljudskega izročila, Ljoba Jenče.
VODE NE DAMO - MIHA JENSTERLE (delovno gradivo)
(11:08) Voda je eden ključnih temeljev življenja. Brez zdrave tekoče vode je obstoj človeka nemogoč, še posebej v luči tega, da voda sestavlja dve tretjini našega telesa. Zato je vsakršno prodajanje koncesij ali privatiziranje vode, pa tudi katere koli druge osnovne življenjske prvine, v celoti nedopustno. O problemu zakonodaje in koncesij z vodo je spregovoril ekolog in publicist Miha Jensterle.
UNIVERZA PRIHODNOSTI (delovno gradivo)
(23:00) Univerza je zagotovo ena od najpomembnejših ustanov današnje družbe. Tudi na temelju vsebin, s katerimi se v programih srečujejo študentje, nastaja nova podoba sveta in sodobne družbe. A spoznanja iz preteklosti in razvoj sodobnih tehnologij prinašajo nove smernice, ki bodo temeljito prevetrile sedanji šolski sistem. Kakšna bo Univerza prihodnosti in kakšna vloga profesorjev? O izzivih, ki nas čakajo na področju šolstva, je spregovoril dr. Danijel Rebolj, rektor Univerze v Mariboru.
DOBRODELNOST: ZLATA NIT, KI POVEZUJE (delovno gradivo)
(26:38) Kako otroci doživljajo svet odraslih? Kakšne vrednote prepoznavajo v naših besedah in dejanjih? Veliko je izzivov, s katerimi se srečujemo v današnjem času, ko služba ni več tako samoumevna dobrina in ko je mnogo družin na robu finančnega preživetja. Pojavljajo se dileme o pravičnosti družbe, v kateri živimo. Predvsem, ko gre za sodelovanje in delitev dobrin ter, v zadnjem času tako potrebno, pomoč sočloveku. O pomenu pravih vrednot, ki so prisotne v družbe in vplivajo na razvoj vseh nas, še posebej pa na razvoj otrok, je spregovorila Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic.
FESTIVAL PROSTOVOLJSTVA - RESNIČNOSTNI ŠOV Z BOŠTJANOM KLUNOM (delovno gradivo)
(22:10) Na 14. vseslovenskem festivalu prostovoljstva, Boštjan Klun (ambasador prostovoljstva) in Studio 12 združijo svojo kreativnost in navdih ter se lotijo snemanja resničnostnega šova o prostovoljstvu. Na festivalu, ki nosi slogan “Prostovoljci – nosilci sprememb”, smo se potepali med stojnicami, tekali po odru in seveda dobili marsikateri zanimiv in tudi zabaven odgovor o aktivnostih, odnosu in vrednotah prostovoljstva v Sloveniji.
SRI SRI RAVI SHANKAR ABOUT LEADERSHIP (delovno gradivo)
(1:54) We asked Sri Sri Ravi Shankar, a spiritual leader and an ambassador of peace, about his view on leadership. “When a person occupies a place of high responsibility, automatically, his heart opens up… it should. If they don’t realize that it’s like someone sitting on top of the wealth, still remaining very poor,” he says. Sri Sri Ravi Shankar o voditeljstvu. Duhovnega voditelja in ambasadorja miru, Sri Sri Ravi Shankarja, smo povprašali o tem, kako vidi voditeljstvo. “Ko človek zasede mesto z veliko odgovornosti, se avtomatsko odpre njegovo srce, … vsaj moralo bi se. Če se tega ne zavedajo, so kot nekdo, ki sedi na vrhu ogromnega bogastva, pa vseeno ostaja zelo reven,” odgovarja.
ELECTRONIC DIRECT DEMOCRACY AND POPULAR UPRISINGS ON INTERNET (delovno gradivo)
(75:38) Panel discussed electronic direct democracy concept as model for political and community organisation of digital society. What lessons have we learned from its practical examples, how does the popular uprisings on internet impact electronic direct democracy and how we think about the future of the Democracy with overwhelming growth of digital society. Speakers: Simon Delakorda – Institute for Electronic Participation, Filip Dobranić – Hekovnik Startup School and web portal danesjenovdan.si, Jang Man – Direct democracy network and Bojana Šekeljić – DOKUKINO – Foundation for New Communication.
SRI SRI RAVI SHANKAR ON MAJOR CHALLENGES IN REAWAKENING HUMAN VALUES (delovno gradivo)
“We all belong to one human family and there is only one super power of the world – and that is love,” says Sri Sri Ravi Shankar, a spiritual leader, humanitarian and an ambassador of peace. He stresses the importance of reawakening human values all over the world. “When people wake up to truth, wake up to reality … only then the war will end … When people start meditating around the world – it is going to make a difference.” “Vsi pripadamo eni človeški družini in obstaja le ena velesila v svetu – in to je ljubezen,” pravi Sri Sri Ravi Shankar, duhovni učitelj, humanitarec in ambasador miru. Poudarja pomen ponovne obuditve človeških vrednot po vsem svetu. “Ko se bodo ljudje zbudili v resnico, zbudili v realnost, … samo takrat bo konec vojn … Ko bodo ljudje po vsem svetu začeli meditirati – bo to naredilo razliko.”
MREŽA MATIJA: PLATFORMA, KI POVEZUJE - KLICNI CENTER ZA POMOČ STAREJŠIM (delovno gradivo)
(35:16) V zadnjih desetletjih se svet vse bolj sooča s pojavom staranja. V svetu, ki ga vedno bolj povezuje tehnologija, se vprašamo, kako zagotoviti pogoje za kakovostno življenje starejših, prav tako, kako pri starejših ljudeh negovati občutek koristnosti in smiselnosti njihovega bivanja. Projekt Matija pomeni mrežo aktivnosti, trženja, informiranja in asistence, ki preko klicnega centra ter mreže organizacij in posameznikov omogoča dostop do informacij, storitev in pomoči predvsem za starejše. V Studio 12 se nam je pridružil g. Boris Koprivnikar iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
CAN TECHNOLOGY REALLY BRING BACK DIRECT DEMOCRACY? (delovno gradivo)
(5:45) In some aspects, electronic direct democracy is already a part of our decision making process, yet the future prospects of its usage are vast. E-government, online consultations about policy drafts, public online forums and e-petitions are some of the already functioning means of communication between the citizens and the government. The efficiency and immediate results of electronic direct democracy are more visible on a small scale, we have yet to learn a lot though in order to be able to efficiently apply it nationally and globally. There are already various organizations as well as some political parties that are uniting across borders to achieve common global goals. Technology is very useful and plays a big role in development of electronic direct democracy. The human factor is however even more important.
TADEVŽ ROPERT O POBUDI SLOVENIJA NEPOSREDNO (delovno gradivo)
(5:00) Eden glavnih izzivov Slovenije je problem odtujenosti državljanov od mehanizmov odločanja in prevelika koncentracije moči na strani posameznikov znotraj političnih elit. Pobuda Slovenija neposredno predlaga uporabo sodobnih tehnologij za bolj neposredno odločanje posameznika. Tako v primeru pomembnejših vsebinskih odločitev, kot v primeru odločanja in delovanja posameznih nosilcev ključnih družbenih funkcij. Pobudo je predstavil Tadevž Ropert.
Naročite se na:
Objave (Atom)